Vi trenger din hjelp for å løfte fram et godt og systematisk pårørendearbeid i kommune-Norge. Mellom 1. april og 1. juni kan du nominere den kommunen du mener bør vinne. Stor som liten – alle har like store vinnersjanser, men de må først nomineres.
Forfattere: Kirsten Thorsen og Anne Marie Mork Rokstad
Pårørende kan ha varierende opplevelse av kvalitet, individuell tilrettelegging og fleksibilitet i tjenestene til personer med demens og pårørende.
Studien «Pårørendes erfaringer av kvalitet i helse- og omsorgstjenester til personer med demens og pårørende. En longitudinell narrativ studie», utforsker fem pårørendes erfaringer med kommunale tjenester gjennom to år, og viser hvordan pårørendes opplevelser av og behov for helse- og omsorgstjenester kan være ulike.
Behovene kan påvirkes av samspillet i familien, pårørendes egen helse og/eller ved at demenssykdommen forverrer seg.
God støtte og bekreftelse fra helsepersonell, venner og familie er viktige aspekter i omsorgsarbeidet til personer med demens og deres pårørende.